Print this page

MUS JAU APLANKĖ ELNIAS DEVYNIARAGIS, O JUS?..

Elnias devyniaragis – senovės lietuvių mitologinė būtybė, savo raguose nešanti dangaus kūnus (dažniausiai Mėnulį, tačiau taip pat ir Saulę). Nuo priešpilnio mėnulio iki pilnaties – 9 paros, todėl jis vadinamas devyniaragiu. Pasakojama, kad baltas elnias išbėga per saulėgrįžą (Jonines), o atbėga per KalėdasŽiemos saulėgrįžos šventė dar vadinta Elnio devyniaragio švente. Kai kuriose dainose elnias ir kaip Saulės simbolis, atnešantis ant ragų saulę.

Išsiilgę saulės, pasiilgę gyvo, tikro bendravimo paskutinę kalendorinių metų mokslo savaitę lietuvių kalbos ir literatūros pamokose aptarėme Kūčių ir šv. Kalėdų papročius, tradicijas, tikėjimus, draudimus, burtus.

Tradicinės kultūros žmogus tikėjo, jog Kūčių rytą būtina anksti keltis, kad ateinančiais metais netinginiautum. Ši diena skirta namų tvarkymui, maisto ruošimui, susitaikymui su tais, su kuriais buvai susipykęs, skolų grąžinimui, pasninkavimui (maisto atsisakymas galėjo nulemti sėkmę). Kūčių vakarienė – ypatinga šeimoms nariams. Ne tik drauge meldžiamasi, ragaujami patiekalai, paruošti iš gamtos gėrybių, bet ir kalbama apie išėjusius Anapilin, vaikams pasakojama, kokie iškeliavusieji buvę, ko gražaus galima iš jų pasimokyti. Po vakarienės jaunimas skuba burtis. Dažniausiai tai susiję su ateities spėjimu. Merginos lauke klausosi, iš kurios pusės šunys loja, į kurią pusę nusisuka per tvorą mestas bato priekinis galas – iš tos pusės lauk piršlių.

Pirmąją šventų Kalėdų dieną nevalia dirbti. Tądien nevaikštoma į svečius, nebent aplankomi vieniši, ligoti kaimynai. Grįžę iš bažnyčios tradicinės kultūros žmonės praleisdavo šeimos būry – vaišindavosi, giedodavo kalėdines giesmes, dainuodavo.

Gruodžio 21 dieną, minėdami Žiemos saulėgrįžą ir Elnio devyniaragio šventę, prisiminkime, kad lietuvių tauta turi istorinę užduotį išlaikyti gimtąją kalbą, etninę kultūrą, istorinę atmintį, tradicijas, papročius. Išlikti savimi tarp laisvų Europos bendrijos ir pasaulio tautų.

Mus jau aplankė Elnias devyniaragis, o Jus?..

Vyresnioji lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Jolanta Mankienė.