ADAPTACIJA

Mūsų mokyklos pirmo kurso mokiniai dalyvauja socialinės adaptacijos apklausoje.
Kas tai ir kaip atpažinti, ar Jūs pripratote prie naujų gyvenimo sąlygų?
Socialinė adaptacija – tai procesas, kurio metu žmogus bando prisitaikyti prie naujos socialinės (visuomenės) aplinkos ( naujos mokyklos, naujos darbo vietos, naujų taisyklių, naujų žmonių).
Psichologų atlikti tyrimai rodo, kad adaptacijos metu dauguma žmonių patiria su adaptacija susijusių sunkumų. Žmogus gali pajusti padidėjusį nerimą, pyktį, liūdesį, baimę, nusivylimą.
Jausmai dažniausiai nėra nei geri, nei blogi. Visi jie yra mūsų gyvenimo dalis. Visi jausmai yra būtini ir naudingi, nes praneša mums apie mūsų savijautą vienoje ar kitoje situacijoje. Jausmus dažnai galime atpažinti iš karto ir įvardinti. Pvz. „Jaučiu pyktį“ arba „Esu liūdnas“.O kartais jaučiame skausmą kūne ir nesuprantame, kad tai irgi jausmas tik neatpažintas. Pvz.: skauda širdies plote, skauda nugarą, galvą ir t.t.Kiekvienas žmogus visuomenėje siekia jaustis patogiai. Tam svarbu atpažinti ne tik savo jausmą, bet ir šio jausmo priežastį. Pvz.: „Man skauda galva, nes aš jaučiuosi piktas ir liūdnas, kad su manimi niekas nenori bendrauti arba bendrauti taip, kaip aš norėčiau.“ Nesuprasdamas savo jausmo priežasties žmogus gali neteisingai pasielgi. Pvz. pykstasi su kitais, vengia bendravimo, suserga, pasitraukia iš šios bendruomenės, meta mokslus, darbą.Svarbu tinkamai įvertinti situaciją, suprasti kas vyksta aplinkui ir su Jumis, pasitarti su Jums svarbiais asmenimis psichologu, psichoterapeutu.
Adaptacijos procesas trunka iki 2 mėnesių (kartais pusės metų).Vieniems žmonėms jis praeina lengviau ir greičiau, kitiems sunkiau ir ilgiau. Esame visi skirtingi, turime individualius asmenybės bruožus ir skirtingus bendravimo įgūdžius. Bet, žinodami, jog toks procesas kaip adaptacija, yra normalus ir neišvengiamas psichologinis procesas ir diskomfortas laikinas, jausimės ramiau. Svarbu prieš priimant svarbius sprendimus atpažinti savo jausmus, išsiaiškinti šių jausmų atsiradimo priežastis ir panaudoti tinkamus (Jums padedančius) jausmų ventiliavimo būdus. Šiuos būdus galime surasti įjungiant mąstymą, bandant įvairias psichoterapines ir relaksacines technikas.

Mokyklos psichologė Inesa Balcevičė, Smilties Pylimo 14; 1.15 kab.